Aradığınız yazı ve videolar için ARAMA yapınız..!

Ayak mantarı nasıl geçer?

Ayak mantarı nasıl geçer?
Aradığınız yazı ve videolara ulaşmak için arama işlevini kullanınız.
mm
Paylaş:

Bulaşıcı bir hastalık olan ayak mantarının oluşumunda mantarlar rol oynar. Dermatofit adlı verilen mantarlar, bakteriler gibi vücudumuzda hastalık yaratmadan uzun süre yaşarlar ve zamanı gelince hastalık belirtileri vererek ortaya çıkarlar. Bu mantar türü zamanı gelince enfeksiyon verir ve ayak mantarının belirtileri ortaya çıkar. Tedavisi kolay olarak nitelendirilen bu hastalık bazen tekrar eder ve bu yönüyle tedavide süreklilik gerektirir.

Bulaşıcı olan ayak mantarının en öneli belirtisi ayaklardaki kaşıntırdır.

Ayak mantarı (Tinea-Pedis) Bitkisel tedavisi

Ahmet Maranki ayak mantarı tedavisi
7-8 adet diş sarımsakı az bir tuz ile karıştırarak iyice ezin, dövün. Daha sonra boş bir kavanoz veya cam şişe içerisine ezdiğiniz sarımsakları koyun. Bu karışımın içine çok az alkol koyabilirsiniz. Çok fazla olmamak kaydı ile. Bu karışımı kapalı cam kavanozumuz da üç, dört saat bekletiyoruz. Bu süre içerisinde kavanozu yukarı, aşağı sallayarak karışımın iyice karışmasını birbirine olan emilimini arttırmanız, daha sağlıklıdır. Bu sürenin sonunda şişede biriken sıvı süzülerek başka bir şişeye aktarılır.

Ayak mantarın da kullanacağımız, bitkisel formülümüzü, tentürümüzü hazırladık. Sıra geldi ayak mantarlarımıza bu tentürün, uygulanmasına;

Bu tentürü her gece uyumadan önce yapmanız daha iyi sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Ayağımızı banyo çok sıcak olmayan su ile sabunla güzelce yıkıyoruz. Ayaklarımızı güzelce temizledikten sonra ayak mantarı tentürünü uygulayacağımız bölgelerdeki ölü derileri temizliyoruz. Karışımımızın yanında pamuklarımızı hazırlıyoruz. Ayak parmaklarımızın arasına girebilecek seviyede, pamuklar koparıyoruz. Tentürümüz, yani ayak mantarları için hazırladığımız, bitkisel formülü pamuğa batırarak ayak mantarlarının oluştuğu yerlere yerleştiriyoruz. Ayak mantarı tedavisinde uygulayacağınız bu tentür ile mantarları yok edebilirsiniz.

Bu bilgilere ek olarak unutmamız gereken diğer hususlar şöyledir. En fazla üç saat durmalıdır, ayak parmaklarınızın arasındaki bitkisel karışım, ve bu pamuklar çıkarıldıktan sonra tekrar, ılık su ve sabun ile temizlenmelidir. Ayaklarınızda ki tüm mantarlar için bu bitkisel yöntemi deneyebilirsiniz. Bu işlemin tam olarak sonuç vermesi için, 15 gün gibi bir süre ile tedaviye başlayın. Bu süre sonunda, ayak mantarlarınızın kaybolduğunu göreceksiniz.

Ayak mantarı neden olur?
Öncelikle ayak mantarına sebep olan canlıların nemli ve ılık ortamlarda kolaylıkla üreyebildiği gerçeğini iyi bilmek ve analiz etmek gerekir. Bu bilgi dahilinde hastalığın su ile ilgili bölümlerde kapılacağını anlamak oldukça kolay olacaktır. Yüzme havuzları, hamamlar yada saunalarda kolaylıkla kapabileceğiniz bu hastalığın birçok sebebi vardır.

Ayağı sıkan ayakkabıların tercih edilmesi.
Cildin uzun süre nemli kalması.
Hastalıklı kişiden bulaşması.Ayak mantarı
Başkasının terliklerini kullanmanız yada hiç terlik kullanmamanız.

Ayak mantarı neden ve nasıl oluşur? Tedavisi

Ayak mantarına karşı alınabilecek önlemler
Öncelikle bu hastalığı geçiren kişiler maya oranına dikkat etmeli ve az miktarda olan yiyeecekleri yemelidir. Alkol ve gazlı içecekler yerine sağlıklı içecekler tercih edilmelidir.

Ayaklar sürekli kuru tutulmalıdır.
Sağlıklı tırnak kesimi yöntemini inceleyin ve ona göre ayak tırnaklarını kesin.
Havuz gibi halka açık yerlerde kesinlikle kendi terliğinizi giyin.
Pamuklu çoraplar giyin ve yaş çoraplarınızı değiştirin.Ayak mantarı
Ayakkabı seçerken dar ve ayağınızı sıkanlar yerine sağlıklı ayakkabı seçimini uygulayın.
Günün 4-5 vakti ayak parmaklarınızın aralarını temizleyin. (Namazın faydaları)
Bir çorabı birkaçgün yada birhafta giymeyin. Kokmuyor diye giymeye devam etmeyin.

Ayak mantarının belirtileri
Ayak mantarının hemen hemen herkeste meydana getirdiği ilk belirti ayaklarda kaşıntıdır. Kaşınan insan çok hoş gelen ve devamlı kaşıma isteği belkide mantar olduğunuza bir işarettir. Bu kaşıntılardan sonraki meydana gelen belirti ise deride çatlaklar ve kızarıklıklardır. Eğer tedavi sürecine başlanmazsa bir sonraki belirti ise tırnaklarda ve mantar bölgesinde çirkin ve göze hoş gelmeyen görüntüdür.

Paylaş:
"Ayak mantarı nasıl geçer?" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU KONULAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Kolon kanserinin nedenleri
Kolon kanseri riskini azaltabilirsiniz Düzenli egzersiz kolon kanseri riskini düşürüyor....
Serum fizyolojik
Serum fizyolojik nedir? Serum fizyolojik (SF), tıp biliminde kullanılan bir...
Serum nedir?
Serum nedir? hakkında bilgi Kan bekletilip, pıhtılaştırıldığı zaman, ortaya çıkan...
Parenteral uygulama ve parenteral solüsyon nedir?
Parenteral uygulama ve parenteral solüsyon nedir? Bir veya birden fazla...